Szukasz szkolenia sprzedażowego, biznesowego lub z BHP? Szkolenie edukacyjne!

CO ROBIĆ, ŻEBY USPRA WNIĆ PISANIE CZ. II

– 6. Dużo czytaj. Niestety, musisz się pogodzić z faktem, że aby dobrze pisać, należy dużo czytać i to nie tylko książki. Czytaj wszystko, co ci wpadnie w ręce: czasopisma, dzienniki, przewodniki turystyczne. Różne style pisania i różne słownictwo to czynniki, które mogą wpłynąć na ciebie inspirująco.

– 7. Rozłóż pisanie na etapy. Szczególnie, gdy masz do napisania dłuższą i poważniejszą pracę. Pamiętaj, że łatwiej się skoncentrować w krótkich odcinkach czasowych, a ponadto po przerwie na sen czy spacer możesz liczyć na przypływ nowych idei. Zasadę tę stosuj również i do krótszych prac. Jednego dnia opracuj temat „z grubsza”, a następnie pracuj nad rozwinięciem i doszlifowaniem.

– 8. Stosuj aflrmacje i wizualizację. Do pisania podchodź z nastawieniem, że gotowy, opracowany temat tkwi już w tobie i tylko czeka, abyś go wydobył. Do osiągnięcia tego celu przydatna jest wizualizacja i afirmacja. Wyobraź sobie, że jesteś uśmiechnięty i zadowolony, a obok ciebie leży gotowa już praca pisemna. Staraj się wizualizować wyraźnie temat pracy, jej poszczególne etapy, a wszystko to napisane twoim równym, czytelnym pismem. Staraj się odczuć wewnętrznie, jaką przyjemność sprawia ci czytanie tej pracy. Wskazówki do ćwiczenia wizualizacji znajdziesz w rozdziale „Myślenie”. Żeby wzmocnić wiarę w swoje pisarskie zdolności, możesz stosować następujące afirmacje (pisząc je lub wymawiając głośno):

– Pisanie sprawia mi wielką przyjemność.

– Pisanie jest dla mnie tak naturalne jak oddychanie.

– Jestem pewien, że to, co napiszę, będzie bardzo dobre.

– Więcej informacji o stosowaniu afirmacji znajdziesz w rozdziale „Przestawienie się na efektywne uczenie”.

– 9. Schowaj pierwotną wersję twojej pracy. Dzięki temu oderwiesz od niej umysł, a gdy później do niej wrócisz, będziesz mieć na nią inne, świeższe spojrzenie.

– 1. Przeczytaj (najlepiej na głos) dobry wiersz lub fragment prozy, który robi na tobie wrażenie. W ten prosty sposób nastroisz swój umysł na właściwe fale. Dobrze, gdy odpowiedni zbiorek wierszy lub książkę masz pod ręką, ale pamiętaj, żeby co jakiś czas zmieniać repertuar. W ten sposób zapewnisz sobie dopływ nowych bodźców i świeżych idei.

– 2. Postaraj się zdobyć prace świetnie piszącego kolegi. W momencie „zastoju” wyjmij ją i wyobraź sobie, że to tyją napisałeś (pamiętaj, że masz taki sam potencjał mózgu jak ten kolega).

– 3. Zachowaj swoje najlepsze prace. W momencie kryzysu pisarskiego wyciągnij taką pracę i przyjrzyj się jej. Przypomnij sobie, jak się czułeś, gdy ją pisałeś i otrzymałeś sprawdzoną z bardzo dobrą oceną (jest to element techniki zakotwiczania się, o której szczegółowo piszę w rozdziale „Zakotwiczanie się na sukces”).

– 4. Przełam rutynę dnia codziennego, zmieniając czasami rytm dnia. Inaczej niż zwykle patrząc na świat, zyskujesz szansę na przypływ nowych pomysłów (więcej na ten temat w rozdziale „Przestawienie się na efektywne uczenie”).

– 5. Zmień swoje przybory pisarskie. Spróbuj pisać piórem, jeśli regularnie piszesz długopisem. Sprawdź, jak ci idzie pisanie na maszynie lub na klawiaturze komputera.

– 6. Obiecaj sobie, że się nagrodzisz, gdy sprawnie dokończysz pisanie pracy.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.