Kim są KASZUBI?

0
451
odsłon

▶ Więcej o Kaszubach przeczytasz na naszym blogu: https://www.busemprzezswiat.pl/2019/01/kaszubi-tajemniczy-lud-polnocy-polski/
Przez ostatnie kilkaset lat byli dyskryminowani, a ich język i kulturę próbowano zniszczyć. Polacy nie uważali ich za Polaków, a Niemcy nie uważali ich za Niemców. Często traktowano ich jako ludzi drugiej kategorii. W PRL-u swojego języka używali tylko w domu, bo w miejscach publicznych było to niemile widziane, a w szkole karano za jego używanie.

O kim mowa? O Kaszubach, autochtonicznych mieszkańcach Pomorza, których historię mieliśmy okazję poznać podczas naszej ostatniej podróży na północ Polski.

Kaszuby to według wielu osób, najbardziej urokliwy zakątek Polski. Dziesiątki pięknych jezior, malownicze drogi i szerokie plaże, co roku przyciągają tysiące turystów. Niektórych mogą zaciekawić tajemnicze dwujęzyczne tablice z nazwami miejscowości, czarno-żółte flagi i niespotykany nigdzie indziej język regionalny, którym posługują się niektórzy mieszkańcy. Ziemie te zamieszkują Kaszubi wywodzący się od starego plemienia słowiańskiego.

Jedną z pozostałości kultury kaszubskiej, która przetrwała w codziennym życiu, jest zażywanie zmielonego tytoniu, czyli tabaki. O tabace opowiedział nam pan Andrzej, uważany za mistrza w produkcji i zażywaniu tabaki.

Z kulturą kaszubską nieodłącznie wiążą się pieśni i tańce ludowe, które opowiadają o dawnej codzienności Kaszubów. W wielu miastach i wsiach, funkcjonują zespoły pieśni i tańca, dzięki którym kultura kaszubska jest wciąż żywa.

▶ 🔥Nasza nowa książka „Busem przez świat. Alaska i Kanada”: 📒 https://www.sklep.busemprzezswiat.pl/ksiazki-busem-przez-swiat
▶ Nasze Owocowe Koszulki 🍉🍉https://www.sklep.busemprzezswiat.pl/owocowe-koszulki/
▶ Zapisz się na powiadomienie o książce z Drogi 66: 📕https://www.busemprzezswiat.pl/r/ksiazkadroga66/
▶ Zostań patronem naszego kanału: https://patronite.pl/busemprzezswiat
▶Nasz kurs online Zawodowy Podróżnik: 👨‍🎓http://www.zawodowypodroznik.pl/

Montaż:

👉Subskrybuj nasz kanał!
http://youtube.com/subscription_center?add_user=busemprzezswiat

👉Facebook: https://www.busemprzezswiat.pl/r/facebook
👉Blog: http://www.busemprzezswiat.pl
👉Twitter: https://www.busemprzezswiat.pl/r/twitter
👉Instagram: https://www.busemprzezswiat.pl/r/instagram

MUZYKA: