Doniczki na balkon – warto czy nie warto?

0
3743
odsłon
Kitchen table potted gardening greens thyme in white mug with little decorative watering can over white marble background. Flat lay, space

Po doniczki na balkon najczęściej sięgają osoby, które nie mają dużego ogrodu i w ten sposób chcą stworzyć namiastkę prywatnej zieleni. Świetnie sprawdzają się one również jako element aranżacji tarasów – nawet gdy dysponujemy ogromną przestrzenią zieloną wokół domu. Doniczki mogą być także wykorzystane jako zielniki. Świeże zioła czy szczypiorek na kanapki pod ręką to coś, co ceni wiele z nas.

Doniczki na balkon – sposób na dopełnienie aranżacji

Doniczki na balkon dostępne są w różnorodnych formach. Jednak najczęściej decydujemy się na modele wiszące, które nie tylko nie zajmują wiele przestrzeni, ale również świetnie się prezentują. Można w nich zasadzić wszelkiego typu rośliny i kwiaty zwisające. Doniczki balkonowe pomogą w stworzeniu prywatnego skwerku zieleni.

Jeżeli zdecydujemy się umieścić na balkonie lub tarasie doniczki, zadbajmy o to, aby koncepcyjnie były one spójne z resztą elementów – np. meblami. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że całość pozwoli stworzyć przestrzeń harmonijną, w której będziemy mogli złapać oddech i odpocząć od codziennych obowiązków.

Doniczki na balkon na zioła

Coraz więcej osób postanawia hodować zioła w domowym zaciszu – na parapecie lub balkonie. Okazuje się, że uprawa tego typu roślin nie wymaga ani specjalistycznej wiedzy, ani większych nakładów finansowych. Większości ziół wystarczy podstawowa pielęgnacja oraz odpowiednio dobrane doniczki. Najczęściej spotykane modele to doniczki drewniane oraz doniczki metalowe.

Zioła najczęściej zakupywane są w sklepach wraz z plastikową doniczką. Nie zaleca się jednak, aby hodować rośliny w tego typu modelach. Zazwyczaj są one niewytrzymałe, przeznaczone wyłącznie do transportu roślinek. Jeżeli zamierzamy uprawiać zioła, które wymagają większej wilgotności podłoża (np. estragon, melisa, mięta), postawmy na doniczki plastikowe – jednak tworzywo powinno być grubsze, a tym samym wytrzymalsze. Ceramiczne doniczki na stojaku sprawdzą się natomiast w przypadku roślin, które preferują suche podłoże (np. majeranek, tymianek). Doniczki wiszące mogą zostać wykorzystane do uprawy odmian ziół o dłuższych pędach (np. cząber).

Warto zainwestować w doniczki, jeżeli chcemy, aby nasz balkon zyskał innego charakteru. Hodowanie roślin w donicach może pomóc w uzyskaniu efektu dżungli czy safari. Najlepiej postawić na modele, które są wytrzymałe i posłużą nam przez lata.