Drewno na więźbę dachową – jakie wybrać?

0
1520
odsłon

Więźba dachowa zaraz po fundamentach i instalacjach grzewczych, elektrycznych, i kanalizacyjnych jest najważniejszą częścią każdego domu. Materiały i sposób w jaki zostanie skonstruowana nie mogą pozostać kwestią przypadku. To od niej zależy również trwałość pokrycia dachowego i bezpieczeństwo całej konstrukcji, i domowników. Wiadomo, że do jej położenia potrzebne jest drewno na więźbę dachową, czyli specjalnie przeznaczone do tego celu tworzywo. I właśnie z tego artykułu dowiesz się, jak je wybrać oraz, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.

Więźba dachowa – wszystko, co musisz wiedzieć

Tak jak najważniejszym układem dla człowieka jest kostny, tak i dla dachu kluczowa jest więźba dachowa, którą śmiało możemy porównać do ludzkiego kręgosłupa. Dzięki profesjonalnie skonstruowanej więźbie, zadaszenie będzie trwałe, bezpieczne i przede wszystkim nie będzie potrzeby przeprowadzania prac konserwacyjnych czy napraw. To w ekonomicznym domu jest najważniejsze.

Zanim przystąpimy do budowy podstawy dachu, konieczny jest profesjonalny i perfekcyjny projekt. Następnie należy wybrać wysokiej jakości materiały, które będą potrzebne do wdrożenia owego projektu w życie. Tutaj pojawia się właśnie pytanie o drewno na więźbę dachową, bez którego dalsze prace nie mogą ruszyć.

Drewno na więźbę dachową – to sprawdź przed odbiorem

Wiadomo, że drewno na budowę tego elementu budynku pozyskamy z tartaku. Musimy zlecić firmie rozmiary bali oraz ich ilość. Jednak większość tartaków nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne wady swojego produktu, więc oto te, które możemy wypatrzyć gołym okiem, a które dyskwalifikują towar:

  • sęk przerasta na wylot drewno,
  • dziura w bali,
  • więcej niż 4 sęki na 1 m² bali,
  • pęknięcia drzewa,
  • kora przyrośnięta do bali,
  • huba,
  • włóknikowe skręty.

Jeśli nasze zamówione drewno na więźbę dachową, ma którąkolwiek z wyżej wymienionych wad nie ma sensu go zabierać. Jeśli użyjemy go do wzniesienia konstrukcji, ta będzie wadliwa i stworzy niebezpieczeństwo zarówno dla samego pokrycia dachowego, jak i bryły budynku jak i domowników.

Drewno na więźbę dachową – jak wybrać?

Zanim zamówimy je z tartaku warto dokładnie obejrzeć, jaki warunki panują w takim miejscu. Poza tym zwróć uwagę na przechowywanie drewna i sposób układania, jaki stosują pracownicy tartaku. Sygnałem alarmowym powinno być układanie go na podłożu, bez przygotowania pod to materiałów zabezpieczających.

Konstrukcja więźby dachowej to połowa sukcesu. Teraz czas na wybór pokrycia. W jego roli idealnie sprawdzi się blachodachówka. Jest estetyczna, trwała i przede wszystkim łatwa w montażu. Warto również wiedzieć, że inny dobry materiał na dach to blacha trapezowa. Jest tańsza od poprzedniczki, ale za to jeszcze mocniejsza, prostsza w położeniu na dach i odporna na korozję.