Trening wytrzymałościowy – 5 sposobów na poprawę kondycji

0
1250
odsłon

Trening wytrzymałościowy (kondycyjny) to rodzaj aktywności fizycznej, która usprawnia pracę serca i układu krążenia, a także poprawia wydolność organizmu. Co ważne, trening kondycyjny nie musi od razu oznaczać wielogodzinnego biegania. Istnieje wiele innych ćwiczeń oraz dyscyplin sportu, które pozwolą znacznie poprawić wytrzymałość organizmu.

Z tekstu dowiesz się:

 • czym jest trening wytrzymałościowy,
 • jakie korzyści dają organizmowi ćwiczenia na wytrzymałość,
 • jaką aktywność można zaliczyć do treningu kondycyjnego.

Warto pamiętać, by przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności skonsultować się z lekarzem, który wykluczy istnienie ewentualnych przeciwwskazań. Może w tym pomóc również tzw. diagnostyka funkcjonalna, czyli analiza siły mięśni, stabilności i równowagi, chodu i biegu. Dzięki niej stworzysz indywidualny plan treningowy oraz możesz monitorować jego postępy.

Trening wytrzymałościowy – co to jest?

Trening wytrzymałościowy to forma aktywności fizycznej, której zadaniem jest usprawnienie funkcjonowania serca i układu krążenia oraz poprawa kondycji organizmu. Oprócz tego odpowiednie ćwiczenia na wytrzymałość:

 • przyczyniają się do wzrostu liczby naczyń krwionośnych, co pozytywnie wpływa na krążenie krwi,
 • sprawiają, że serce staje się silniejsze i bardziej wydolne, pompując więcej krwi z każdym uderzeniem,
 • pomagają normalizować profil lipidowy – obniżają stężenie złego cholesterolu oraz podwyższają stężenie dobrego cholesterolu,
 • wzmacniają mięśnie odpowiedzialne za oddychanie oraz usprawnianie pracy płuc,
 • pomagają zniwelować objawy stresu,
 • kształtują ciało,
 • regulują gospodarkę węglowodanową.

Jak poprawić kondycję? 5 sportów i ćwiczeń

Chcesz poprawić swoją kondycję, ale nie jesteś fanem spędzania długich godzin na siłowni? Myślisz, że trening wytrzymałościowy musi obejmować bieganie po parku? Niekoniecznie! Oto przykłady pięciu aktywności, które pozytywnie wpłyną na Twoją wytrzymałość!

 1. Keiser Leg Press AIR300 – to specjalne urządzenie pozwalające na wykonanie treningu wytrzymałościowego kończyn dolnych. Jest wyposażone w regulację ustawień oraz nachylenia podnóżków, co umożliwia dopasowanie intensywności ćwiczeń do indywidualnych możliwości. Z urządzenia można korzystać w ośrodkach rehabilitacyjnych (m.in. ENEL-Sport w Warszawie przy ul. Łazienkowskiej) oraz na siłowniach.
 2. Squat jumps – czyli przysiady z podskokiem. Ich wykonanie jest proste – należy stanąć w rozkroku szerszym niż szerokość barków, ugiąć nogi, zrobić przysiad, łącząc przed sobą ręce, a następnie, prostując nogi, wybić się do przodu, wykonując podskok. Ćwiczenie należy powtórzyć 16 razy.
 3. Burpees – to również dość intensywne ćwiczenie na wytrzymałość. Należy stanąć prosto, zrobić przysiad, dotknąć rękami podłogi, a następnie wyrzucić nogi w tył, wrócić skokiem do przysiadu i wyskoczyć do góry. Ćwiczenie także należy powtórzyć 16 razy.
 4. Nordic walking – energiczny marsz z kijami to doskonała forma treningu kondycyjnego. Poprawia on wytrzymałość sercowo-naczyniową, pobudza wiele procesów fizjologicznych, obniża poziom złego cholesterolu, usprawnia przepływ krwi, a nawet reguluje poziom ciśnienia tętniczego.
 5. Pływanie – to doskonała aktywność na poprawę kondycji. Usprawnia wszystkie grupy mięśniowe, zwiększa ruchomość stawów, korzystnie wpływa na układ oddechowy, poprawia pracę układu krążenia i pozytywnie wpływa na wydolność organizmu. Jednocześnie nie obciąża stawów ani kości.

Oczywiście warto pamiętać, że długość oraz intensywność treningu kondycyjnego musi być dopasowana do indywidualnych możliwość. Dla osób początkujących wystarczający będzie kilkunastominutowy marsz nordic walking w systemie ciągłym (taka forma ćwiczeń dobrze wpływa także na kształtowanie sylwetki). Z kolei osoby dobrze wytrenowane mogą ćwiczyć w sposób powtórzeniowy, wykonując krótkie, ale bardzo intensywne wysiłki w seriach, w których tętno sięga czasami maksymalnych wartości.