Gdzie najlepiej zaopatrywać się w numizmaty do swojej kolekcji? Wyjaśniamy!

0
793
odsłon

Monety kolekcjonerskie można kupić w wielu miejscach – od osób prywatnych, w antykwariatach, na targach staroci czy w specjalistycznych sklepach z numizmatami. Osoby, które nie mają doświadczenia powinny zachować wyjątkową czujność podczas dokonywania zakupu – w ich wypadku najlepszym wyborem będą monety i medale ze sprawdzonych źródeł, sprzedawane np. z certyfikatami autentyczności.

Sklep numizmatyczny – najpewniejsze źródło

Oczywiście zakupy w sklepie numizmatycznym dają nam gwarancję bezpieczeństwa – nie zakupimy w ten sposób falsyfikatu. Kolejna zaleta to możliwość nabycia wielu numizmatów jednocześnie: w przypadku zakupu od osób prywatnych lub na targach często musimy długo szukać, zanim uda nam się znaleźć coś ciekawego. Dobre źródło w dzisiejszych czasach to także Internet – interesujące nas numizmaty możemy po prostu zamówić tuż pod nasze drzwi, za pośrednictwem sprawdzonych stron, np. https://www.skarbnicanarodowa.pl/polska-numizmatyka

Aukcje i wystawy numizmatyczne

To sposób na zdobycie ciekawych, rzadkich numizmatów o dużej wartości historycznej. Fachowa obsługa i obecność osób doświadczonych w numizmatyce sprawiają, że nasz wybór jest w pełni świadomy, nawet, jeśli nie mamy dużego doświadczenia. Zawsze możemy poprosić kogoś o radę – to niczego nam nie ujmuje.  Dodatkowo na wielu aukcjach, szczególnie na licytacjach, można poczuć słynny dreszczyk emocji, tak pożądany przy każdym hobby.

Zakupy u osób prywatnych – czy są bezpieczne?

Zakupy od osób prywatnych i przez internetowe aukcje to świetny sposób na nabycie rzadkich egzemplarzy, jednak polecamy ten sposób jedynie osobom doświadczonym w dziedzinie numizmatyki. Początkujące osoby mogą paść ofiarą oszustów, którzy sprzedają falsyfikaty. Jeżeli nie mamy „wyrobionego oka” i odpowiedniej wiedzy, odróżnienie sfałszowanej monety czy medalu od prawdziwego numizmatu może być dość trudne. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupować numizmaty od osób, które posiadają certyfikaty potwierdzające autentyczność danego egzemplarza.  Dobrą metodą jest też spisywanie umów czy dokumentów umożliwiających zwrot – oszust od razu wycofa się z takiej oferty – nie sprzeda przecież podrobionej monety po to, aby po zidentyfikowaniu od razu do niego wróciła.