Jak wybrać kołdrę na każdą porę roku?

0
782
odsłon

Możesz zdecydować się na co najmniej dwa komplety pościeli lub jeden zestaw całoroczny, tzw. pościel cztery pory. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników i różne zalety, ale nie jest pozbawione wad. Jak wybrać optymalną kołdrę na daną porę roku?

Jak często zmieniasz pościel? A kołdrę i poduszki? To zakup na lata, ale wymaga odpowiedniej pielęgnacji i przechowywania. Tym razem podpowiadamy, jak wybrać dobrą pościel na każdą porę roku, czy warto zainwestować w komplet cztery pory, czym kierować się podczas zakupów. Poniżej praktyczne wskazówki.

Kołdra letnia – czy warto?

Zdrowy i przyjemny sen to podstawa regeneracji organizmu, dlatego tak ważny jest wybór zarówno kołdry oraz poduszek, jak i pościeli. W wielu domach używany jest komplet całoroczny, w innych osobno kołdra letnia i zimowa. 

Latem wysokie temperatury utrudniają sen, często uniemożliwiają zaśnięcie. Często się przebudzamy zlani potem. To główny powód, aby zmieniać kołdrę na letnią – właściwie dopasowany komplet uchroni przed przegrzewaniem i poprawi komfort snu. Zmiana kołdry na letnią to ważna czynność w trosce o higienę i komfort snu w upalne letnie noce. Znaczenie ma też pościel – dobrym wyborem będzie tkanina bawełniana, przewiewna i przyjemna dla skóry. 

Kiedy zmienić kołdrę na letnią?

Jeśli temperatura w ciągu dnia przekracza 20 stopni Celsjusza, warto zimową kołdrę zmienić na lżejszą, aby zapewnić sobie odpowiednią cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci. Warto też pamiętać o zmianie pościeli w pokoju dziecięcym. Dobra kołdra na lato będzie miękka, przyjemna w dotyku, puszysta, ale zarazem także przewiewna – podobnie jak tkanina bawełniana, z której warto kupić pościel.

Jaka kołdra letnia będzie idealna?

Wybierając kołdrę na lato, warto zwrócić uwagę na kluczowe parametry – gramaturę oraz typ wypełnienia. Dobrym wyborem będą m.in. lekkie kołdry z wypełnieniem syntetycznym. Będą one odpowiednie także dla alergików, gdyż mają wiele zalet – nie przyciągają roztoczy, zapewniają dobrą cyrkulację powietrza, a także można je śmiało prać w pralce.

Warto też zwrócić uwagę, czy wybrany komplet uzyskał certyfikat OEKO-TEX® Standard 100, który potwierdza, że dany produkt jest przebadany i pozbawiony szkodliwych substancji.

Kołdra całoroczna

Alternatywą dla kołdry letniej i zimowej jest model całoroczny, którego można używać – jak podpowiada nazwa – przez cały rok. To uniwersalny wybór, ale też dobre rozwiązanie do małych mieszkań, w których brakuje miejsca na przechowywanie dwóch kołder. Zwykle mają średnią gramaturę – trudno jednak przewidzieć, czy spełnią nasze wymagania.