Inwestycje – bezpieczne i niezyskowne

0
463
odsłon

Zacznijmy od pytania – w co w naszym kraju jest najlepiej zainwestować? O odpowiedź nie będzie łatwo, choć wiadomo, które z inwestycji są najbezpieczniejsze, a które mogą być opłacalne w krótszej lub dłuższej perspektywie.

Jaka inwestycja nie wróży większych zysków

Mówimy o naszym kraju. Aktualnie na pewno nie opłaca się za bardzo lokowanie pieniędzy w lokaty bankowe. Powód – niskie oprocentowanie oraz inflacja.

O wielkości ewentualnych zysków może zadecydować położenie nieruchomości. Zakup mieszkania, nawet dobrego, w niebezpiecznej okolicy raczej nie jest czymś fortunnym. Warto też jest mieć na uwadze i to, że często zamiast remontować mieszkanie bardziej opłacalne okazuje się kupno nowego.

Większych zysków nie wróży kupno lokalu pod sklep w miejscu mało uczęszczanym. Tu ciekawym przykładem mogą być małe miasteczka, gdzie nierzadko kupno lokalu sklepowego znajdującego się już kilkadziesiąt metrów poza głównym rynkiem okazuje się niewypałem.

Zakupując ziemię również dobrze jest brać pod uwagę położenie działki, w konkretnych wypadkach jej atrakcyjność rolniczą. 

Inwestycje bezpieczne

Bezpieczne nie zawsze oznacza, że dające duże dochody. Jednak najmniej chyba ryzykują osoby inwestujące w grunty, gdyż te mogą dawać zysk w dłuższej perspektywie. Tu oczywiście wiele zależy od ceny zakupu i płożenia.

Polacy mający zapasy finansowe nadal chętnie inwestują w mieszkania pod wynajem – głównie dużych miastach, a nawet za granicą. Część inwestujących w mieszkania stała się poważną konkurencją dla hotelarzy, bowiem oferują wynajem mieszań na noclegi po atrakcyjnych cenach. I warunki w takich mieszkaniach bywają nie gorsze (a nawet czasem lepsze) niż w apartamentach hotelowych.

Oczywiście w miarę bezpieczne są jeszcze lokaty bankowe, ale (jak wspomnieliśmy) wróżą niewielki zysk. Podobnie jest z obligacjami.

Kto nie ryzykuje, ten nie ma

Może nie warto tego powiedzenia uogólniać, ale prawdą jest, że wielkie fortuny bardzo często zbili i zbijają ryzykanci.

Upadek jednej z giełd kryptowalutowych w Polsce niekoniecznie zraziła wszystkich dotychczasowych zwolenników tego rodzaju transakcji. Bowiem, czy chcemy, czy nie chcemy, kryptowaluty nie znikną z rynku finansowego i raczej w przyszłości nieźle namieszają. Brakuje tu tylko odpowiednich uregulowań finansowych. Zresztą część banków już bierze pod uwagę operowanie kryptowalutami.

Bywa też, że nieruchomość pozornie nieatrakcyjna przynosi potem zyski inwestorowi, jeśli ten wykazuje się wyobraźnią i intuicją. Przecież kilku znanych, światowych miliarderów swoje fortuny zapoczątkowała w garażach i to nie tylko przysłowiowych.