Świąteczne pierniczki – poznaj historię bożonarodzeniowego smakołyku

0
447
odsłon

Świąteczne pierniczki różnią się między sobą kształtem, dodatkami i miękkością. Jednak zawsze przyciągają swoim korzennym zapachem, przywołując na myśl zimowe wieczory. Skąd wywodzi się ten świąteczny przysmak?

Aromatyczne dzieło przypadku

Idealne pierniczki powinny być mięciutkie, aromatyczne i przyjmować najróżniejsze kształty. Cenione są za bogactwo wyrazistych przypraw i kolorowych świątecznych ozdób. Polska nazwa piernika pochodzi od słowa „pierny” czyli pieprzny. A wszystko dzięki intensywnym i aromatycznym przyprawom. Najstarszy polski przepis na ten wypiek pochodzi z 1725 roku. Historia głosi, że czeladnik przypadkowo dodał do ciasta przyprawy korzenne i w ten sposób stworzył ciasto o wyjątkowym smaku. Inna legenda głosi, że przepis na ciasto zdradził Francuzom ormiański mnich.

Historia pachnąca korzennymi przyprawami

Przez długi czas pierniki były produktem luksusowym, dostępnym jedynie dla osób zamożnych. Były symbolem dobrobytu i szczęścia. Pochodzą z okolic dzisiejszej Holandii, jednak szybko stały się ulubionym przysmakiem w różnych częściach Europy. Piernik to słodki aromatyczny specjał, który upodobali sobie również Szwajcarzy, przygotowując lukrowane pierniczki. Natomiast w krajach Europy Północnej najczęściej występują w postaci cieniutkich ciasteczek.

Co ciekawe, przepisy na pierniczki niegdyś znajdowały się w poradniku medycznym, a nie książce kucharskiej. Były uważane za idealne lekarstwo na przeziębienie i sposób na długowieczność. W XIV wieku w Niemczech ich kształty miały znaczenie symboliczne – serce oznaczało miłość, a anioły dobro. Piekarze szczególnie dbali o wyjątkowy wygląd pierniczków, które nawiązywały do motywów religijnych, królów, postaci rycerzy czy tarcz herbowych.

Niezależnie od legend na temat powstawania pierników, jedno jest pewne – te wypieki stały się znakomitym i obowiązkowym elementem świątecznego stołu. Doskonale sprawdzają się również w roli ozdób choinkowych.

Szukasz przepisów na słodkie świąteczne specjały? Wejdź na wkuchnizwedlem.wedel.pl!