Największe zalety lamp wiszących

0
560
odsłon

Zróżnicowane style aranżacji wnętrz stanowią odzwierciedlenie naszych gustów i upodobań. Jeśli zrobimy przegląd tych stylów i odkryjemy, jak bardzo się między sobą różnią, zrozumiemy, że oczekiwania ludzi względem wystroju wnętrza są niekiedy diametralnie inne. Stąd, to co przez jednych jest akceptowane, przez innych może być nie do przyjęcia. Podobnie jak z całą aranżacją, tak jest i z oświetleniem. Dlatego nie zamierzam nikogo przekonywać do montowania we wnętrzach lamp wiszących. Zamiast tego postaram się opowiedzieć o ich zaletach, widzianych z mojej perspektywy.

Lampy wiszące są współcześnie bardzo zróżnicowane. Kilka dekad temu mieliśmy do dyspozycji zaledwie żyrandol i oprawy innych kategorii. Dziś we wnętrzach mieszkań królują lampy wiszące o różnej wielkości, kształcie oraz formie. Do ich produkcji stosuje się też zróżnicowane materiały. Takie bogactwo form ułatwia zadanie dekoratorom wnętrz i pozwala dobrać idealną oprawę do każdej aranżacji. Na tym jednak nie koniec.

Zróżnicowana stylistyka

Aranżujesz wnętrze w stylu klasycznym? Jeśli lubisz lampy wiszące, to z pewnością nie będziesz mieć problemu z doborem odpowiedniego oświetlenia. A może preferujesz wnętrza glamour? Spokojnie, i do nich znajdziesz wpisujące się w Twój gust oprawy oświetleniowe. Tak będzie też w przypadku oświetlenia industrialnego, skandynawskiego i wielu innych. Duży wybór lamp wiszących, np. w sklepie Azzardo, pozwala dostosować oprawę do każdej stylistyki wnętrza. Przy tak szerokim asortymencie produktów nie powinno stanowić problemu znalezienie odpowiedniej lampy wiszącej.

Abstrakcyjne formy

Wśród lamp wiszących znacznie częściej niż w przypadku oświetlenia innego typu spotykamy się z lampami o oryginalnych, nieoczywistych kształtach. Coraz rzadziej dziwi też fakt, że oprawy oświetleniowe pozbawione są symetrii i przybierają kształt brył geometrycznych, czy inne, futurystyczne formy. Takie propozycje doskonale wpisują się w aranżacje odważnych inwestorów, którzy nie boją się nowości oraz nietypowych rozwiązań.

Dekoracyjny charakter

Lampy wiszące dzięki zróżnicowanym i niekiedy zaskakującym formom, jakie mogą przybierać, doskonale sprawdzają się w roli oświetlenia dekoracyjnego. Zawieszone nad strefą wypoczynkową w salonie lub w innym wnętrzu mogą stanowić prawdziwą ozdobę aranżacji. Nierzadko są bardzo wyraźnym akcentem dekoracyjnym wnętrza, a niekiedy także jedynym. Dekorują wnętrze nie tylko dzięki bogatym i licznym zdobieniom (lampy w stylu glamour), ale także, a może przede wszystkim zastosowanym formom, które wyróżniają je na tle całej aranżacji.

Regulacja wysokości

Wiele lamp wiszących daje inwestorom możliwość zdecydowania, na jakiej wysokości powinna zostać zamontowana oprawa. Poszerza to możliwości aranżacyjne we wnętrzu i pozwala dopasować lampę do indywidualnych wymagań inwestora. Możliwość regulacji wysokości oprawy przydaje się między innymi podczas montażu lampy wiszącej nad stołem w jadalni. Optymalny odstęp pomiędzy zawieszonym nad stołem źródłem światła a blatem stołu wynosi około 60 cm. Dzięki temu stół jest równomiernie oświetlony, a źródło światła nie razi biesiadników w oczy.

Zróżnicowane funkcje

Lampy wiszące mogą pełnić wiele różnych funkcji – od oświetlenia ogólnego w pomieszczeniu poprzez światło o charakterze uzupełniającym po lampy typowo dekoracyjne. Zdarza się też, że jedna oprawa pełni jednocześnie kilka różnych ról. Często funkcje te będą się zmieniać w zależności od miejsca montażu. Są jednak i takie oprawy, które przeznaczone zostały do montażu w określonej strefie, a ich forma nie daje możliwości zmiany miejsca montażu. Przykładem takich opraw są lampy wiszące o kilku ustawionych w jednej linii źródłach światła. To oprawy przeznaczone do montażu nad stołem w jadalni, ewentualnie barkiem lub wyspą w kuchni. Zastosowanie ich w roli oświetlenia ogólnego nie jest możliwe, ponieważ forma lampy nie pozwoli na doświetlenie całego wnętrza.

Pomimo zmieniających się trendów w architekturze wnętrz, lampy wiszące tak naprawdę nigdy nie straciły w nich na znaczeniu. Wręcz przeciwnie. Od dziesiątek lat montowane są we wnętrzach, a współcześnie przypisuje się im więcej funkcji niż kiedykolwiek wcześniej. Montuje się je w roli oświetlenia ogólnego w pomieszczeniu, jako oświetlenie funkcyjne nad stołem w jadalni oraz światło dekoracyjne nad strefą wypoczynkową. Choć wydawać się może, że sprostanie tak wielu oczekiwaniom ze strony inwestorów może być trudne, warto zaznaczyć, że dzięki szerokiemu i zróżnicowanemu asortymentowi, lampy wiszące radzą sobie z tym doskonale.