Badania kierowców na prawo jazdy – wszystko co należy wiedzieć!

0
175
odsłon

Wielu kierowców może nie zdawać sobie sprawy, iż przystępując do zdawania egzaminu na prawo jazdy lub przedłużają jego ważność należy wykonać badania lekarskie na prawo jazdy. Na ich podstawie lekarz orzecznik może stwierdzić, iż u danego kierowcy nie ma przeciwwskazań odnośnie prowadzenia pojazdu czy też kontynuacji posiadania prawa jazdy. Warto zatem wiedzieć jakie badania należy wykonać oraz co należy zrobić po wykonanych badaniach.

Jak wygląda przebieg badań na prawo jazdy?

W celu wykonania wszystkich badań przede wszystkim należy umówić się na wizytę u lekarza orzecznika poprzez kontakt telefoniczny lub mailowy i zapisać się na konkretną godzinę. Na całe badanie należy poświęcić ok. 20 do maksymalnie 30 minut (zwykle badanie przebiega szybciej). Podając numer telefonu podczas rejestracji zespół administracyjny badań kierowców wyśle wcześniej powiadomienie o umówionej wizycie, więc w przypadku nagłego odwołania wizyty należy bezzwłocznie zgłosić tak stan rzeczy i poprosić o przesunięcie terminu.

Na badanie należy zabrać ze sobą następujące rzeczy:

  • Dokument tożsamości (dowód osobisty, prawo jazdy, kartę pobytu);
  • 200 zł w gotówce (opłata za badanie);
  • aparat słuchowy, szkła kontaktowe, okulary bądź też soczewki jeśli kierowca posiada i używa którychś z tych rzeczy;
  • dodatkową dokumentację medyczną – wyniki badań morfologicznych, EKG, USG, czy też karty konsultacji diabetologicznej lub neurologicznej.

Podczas badania kierowców lekarz orzecznik przeprowadza wywiad z pacjentem na temat historii jego chorób i dokonuje oceny stanu zdrowia pod kątem narządu wzroku, narządu słuchu, układu krążeniowego, układu ruchowego, cukrzycy, padaczki, stanu psychicznego kierowcy czy też oceny, czy kierowca nie jest uzależniony od niektórych leków lub używek takich jak alkohol. Do badania wzroku oraz słuchu nie trzeba się specjalnie przygotowywać – wystarczy być wyspanym i nie być pod wpływem środków odurzających.

Co należy zrobić po badaniu?

Jeżeli badanie zostało przeprowadzone z pozytywnym efektem lekarz wydaje specjalnie orzeczenie, dzięki któremu kierowca może zostać dopuszczony do egzaminu i nie ma dla niego przeciwwskazań przy prowadzeniu pojazdu. W przypadku stwierdzenia schorzenia w postaci problemów ze wzrokiem lekarz może skierować kandydata na kierowcę do specjalistycznego badania u okulisty a w dokumentacji zawrzeć adnotację, iż kierowca do prowadzenia pojazdu musi mieć szkła korekcyjne.

Następnie przyszły kierowca musi zgłosić się do właściwego Wydziału Komunikacji i wyrobić profil kandydata na kierowcę PKK. W tym celu musi on przedstawić orzeczenie lekarskie, jednym zdjęciem, wypełnionym wnioskiem o wydanie prawa jazdy oraz dokumentem tożsamości. W większości przypadków urzędnik wyda numer PKK bezpłatnie od ręki, lub po 1-2 dniach jeśli musi zweryfikować dane osobowe kierowcy. W przypadku przedłużania prawa jazdy ten termin może wydłużyć się do 9 dni roboczych. W obu przypadkach należy wiedzieć, iż jeśli przeciwko kierowcy toczy się postępowanie wyjaśniające okres oczekiwania może wynieść nawet do 1-2 miesięcy. Należy również pamiętać, iż prawo jazdy wydawane jest na 15 lat maksymalnie, a osoby, które mają ukończone 17 lat i 9 miesięcy (są jeszcze niepełnoletnie) muszą udać się do Urzędu z opiekunem prawnym.