Jak rozliczyć się z urzędem skarbowym przez program Twój e-PIT?

0
393
odsłon

Od 15. lutego działa usługa Twój e-PIT. Dzięki niej Ministerstwo Finansów rozliczy PIT-a każdego podatnika. Już nie trzeba zwracać się z prośbą o pomoc do księgowych lub spędzać czas na samodzielnym studiowaniu przepisów i uzupełnianiu formularzy.

Program Twój e-PIT a działalność gospodarcza

Usługa obejmie deklaracje PIT-36 oraz PIT-28, jednak bez ujęcia danych mających związek z działalnością gospodarczą, co powoduje wiele trudności dla przedsiębiorców, w tym:

  • nie można wypełnić deklaracji PIT-36L, PIT-36S i PIT-28S,
  • PIT-36 zostanie udostępniony, jeśli podatnik rozliczy także np. przychody wynikające ze stosunku pracy, najmu lub zbycia,
  • nie można przenieść kwot z nieudostępnionego dokumentu do udostępnionego,
  • przychody z działalności gospodarczej lub ze spółki należy rozliczyć samodzielnie.

Do samodzielnego rozliczenia z urzędem skarbowym może posłużyć program e-PITy. Oferuje on możliwość stopniowego wypełniania deklaracji i gwarantuje otrzymanie zwrotu w najkrótszym terminie. Nawet podczas wczytania rozliczenia ze strony Twój e-PIT, podatnik ma obowiązek wykazania kwot z nieobsługiwanych deklaracji. Działając w ten sposób, pobiera się druk znajdujący się na stronie i eksportuje do programu zewnętrznego. Poprawne uzupełnienie danych na tak przygotowanym dokumencie niesie pewność prawidłowego i kompletnego wypełnienia PIT-u. Dzięki temu uniknie się wzmożonej kontroli skarbowej a także nie zapłaci się odsetek za zwłokę. Program może pomóc w obniżeniu podatku.

Jeśli podatnik chce zasięgnąć informacji w kwestiach podatkowych, przygotowano dla niego stronę ABC Podatki. Znajdują się tam najpotrzebniejsze opisy i interpretacje, jak rozliczyć PIT 2019 oraz przysługujące ulgi i odliczenia. Opisanych zostało wiele sytuacji z życia, przez co każda osoba może dopasować swoją sytuację do zawartych na stronie danych.

Zmiany w rozliczeniach

Podczas rozliczania podatku, należy pamiętać o nowej skali podatkowej: za 2019 rok wynosi ona 17,75%. Od 2020 roku będzie równa 17%. Zmianie uległy także koszty uzyskania przychodu. Każda różnica w kwocie ma wpływ na rozliczenie roczne podatników. W większości przypadków powinien wystąpić korzystny dla nich zwrot nadpłaconego podatku.

Darmowe usługi

Program e-PITy służy do sprawdzenia i rozliczenia deklaracji. Kreator pomoże dobrać odpowiedni do wypełnienia druk i przygotuje listę dokumentów, które będą potrzebne do jego wypełnienia. Wprowadzono także usługę rozliczenia mobilnego. Można je wykonać za pomocą każdego urządzenia przenośnego. Dla osób, które pierwszy raz mają do czynienia z rozliczeniem PIT-u przygotowano przewodnik oraz filmiki jak krok po kroku rozliczyć się z fiskusem.

Kolejnymi darmowymi usługami są:

  • kalendarz podatnika, zawierający terminy, do których należy rozliczyć się z urzędem skarbowym,
  • wstępnie przygotowany PIT 2020,
  • możliwość wypełnienia ponad 40 deklaracji za 2019 rok.