Kuchnia w bieli – dobieramy oświetlenie

0
349
odsłon

Biała kuchnia wciąż jest na topie. Takie aranżacje dają wrażenie przestronności i higienicznej wręcz czystości, co idealnie pasuje do wnętrz, w których są przygotowywane codzienne posiłki. Trzeba jednak znaleźć dobry sposób na oświetlenie białej kuchni, żeby zachowała swój klimat, była przytulna, a ponadto nie zaczęła przypominać sterylnych korytarzy szpitalnych. Jakie lampy wybierać do kuchennych wnętrz urządzanych w bieli?

Klasyczne połączenie czerni i bieli

Biel i czerń to klasyka. Możemy na nią postawić z powodzeniem w dowolnej kuchni, niezależnie od jej metrażu czy też dominującej stylistyki. Taki kontrast jest uniwersalny, natomiast od konstrukcji i estetyki zastosowanych w wybranych lampach, zależy efekt końcowy. Dzięki temu kuchenne wnętrza mogą być również oryginalne, a to ich właściciele decydują o ostatecznym wyrazie.

Biała kuchnia dobrze się komponuje z pojedynczymi wiszącymi lampami o czarnych kloszach. Pojedyncze punkty świetlne tego typu, do zakupienia na przykład z oferty sklepu http://Lampy.it, powinny znaleźć swoje miejsce tuż nad długim stołem jadalnianym. Można je także ulokować w równych odstępach na suficie, aby równomiernie oświetlić całą kuchnię. Nad stołem muszą być zawieszone na takiej wysokości, by nie przeszkadzały podczas spożywania posiłków. Nieco większą elastyczność właściciele mają wtedy, gdy tego typu lampy umieszczają na suficie.

Surowce naturalne – drewno na prowadzeniu

Biel można połączyć z drewnem. Ten surowiec naturalny ma ciepłą barwę. Drewniane lampy zatem świetnie sprawdzają się w kuchennych wnętrzach, bo sprzyjają tworzeniu przyjaznej, przytulnej wręcz atmosfery. Temu materiałowi nie brakuje również uniwersalności, dlatego oświetlenie mające w sobie elementy drewniane, pasuje do kuchni urządzonych w stylu skandynawskim, prowansalskim, ale i industrialnym czy współczesnym.

Ciekawie się prezentuje oświetlenie łączące elementy drewniane oraz metalowe. Szklane dodatki dodają zaś elegancji, wrażenia wyrafinowania, a nawet luksusu. Szkło sprawia, że sporych rozmiarów lampy zyskują na subtelności, a to dobra opcja do surowych i minimalistycznych aranżacji kuchennych.

Na rynku znajdziemy plafony o kloszach imitujących drewno. Tu już mamy do wyboru różnorodną kolorystykę, ponadto coraz ciekawsze kształty. Stworzenie oryginalnej, ale pasującej do białej kuchni sceny świetlnej, nie jest trudne, za to przynosi interesujące efekty wizualne.

Lampy industrialne do każdej kuchni

Przyjrzyjmy się również lampom wykonanym w stylistyce industrialnej. Wbrew pozorom takie konstrukcje pasują nie tylko do typowych aranżacji loftowych, ale i delikatniejszych, tradycyjnych, także rustykalnych kuchni, w których dominuje biel.

Pośród takiego oświetlenia warto zwrócić uwagę na proste lampy, których źródło światła jest umieszczone w ażurowym kloszu z metalu. Innym rozwiązaniem są lampy o szerokich kloszach metalowych, z wewnątrz wykończone złotym bądź srebrnym kolorem. Są one eleganckie i sprzyjają uzyskaniu przytulnego klimatu.

Biała kuchnia nie musi być sterylnie czysta, nudna i nijaka. Jeśli dobierzemy do niej kontrastowe, ciekawe oświetlenie, stanie się przyjazna, elegancka, luksusowa lub nawiązująca do dawnych wnętrz, w zależności od naszych gustów.