Jak ćwiczyć pamięć i koncentrację?

0
136
odsłon
oryal

Regularny trening mózgu może poprawić twoją pamięć oraz zwiększyć zdolność skupienia. Brzmi jak bajka? Nic bardziej mylnego, to sama prawda!

Trening mózgu to świetny sposób na pracę ze swoim umysłem, która naprawdę przynosi efekty. Poznaj sprawdzone ćwiczenia na pamięć i koncentrację, które możesz wykonywać każdego dnia!

Trening mózgu – czyli co?

Swój mózg możesz trenować na rozmaite sposoby, a co najważniejsze – regularne ćwiczenia naprawdę przynoszą efekty. Nie musisz wcale mieć problemów z zapamiętywaniem podstawowych sprawunków, aby spróbować przedstawionych poniżej sposobów. Tym bardziej, że trening mózgu nie jest ani trudny, ani nie zajmuje wiele czasu.

Podobnie jak w przypadku każdego rodzaju treningu, tak i przy ćwiczeniach na koncentrację lub pamięć, najważniejsza jest regularność. Sama sesja nie musi wcale trwać długo. Na początku w zupełności wystarczy 10-15 solidnie przepracowanych minut, istotne jest jednak to, aby poddawać umysł takiemu bodźcowaniu systematycznie, np. każdego dnia.

Nim przejdziemy do przykładów konkretnych ćwiczeń, warto dodać, że swój trening mózgu możesz efektywnie wspomóc, zmieniając kilka przyzwyczajeń. Przede wszystkim unikaj rutyny – umysł przyzwyczajony do określonych bodźców reaguje na nie coraz gorzej, przez co jego rozwój ulega zahamowaniu.

Stale wyznaczaj sobie nowe cele i nie stój w miejscu. Choć brzmi to nieco niczym zdanie wyrwane z przemowy popularnego coacha, to jest tu mnóstwo racji. Wszystkie aktywności, które mobilizują twój umysł do działania, stymulują go, a ciebie motywują do osiągania celów, są jak najbardziej wskazane.

Zadbaj również o zbilansowaną dietę, w której nie brakuje owoców i warzyw, jadłospis możesz uzupełnić o sprawdzone suplementy. Wysypiaj się i unikaj stresu, bardzo niekorzystnie oddziałuje on na pracę mózgu.

Ćwiczenia na pamięć i koncentrację

Wiele z ćwiczeń korzystnie wpływających na pamięć i koncentrację może cię poważnie zaskoczyć. Otóż okazuje się, że zbawienny wpływ na twój umysł mają… gry planszowe! Rozwiązywanie wszelkiego typu szarad i zagadek pobudza półkule mózgowe do działania. Poszukiwanie kreatywnych rozwiązań czy logiczne łączenie faktów to znakomity trening umysłu, a przy okazji świetna rozrywka dla ciebie i twojej rodziny.

Podobnie działają też krzyżówki, sudoku czy łamigłówki. Nie można zapomnieć (tak, zapomnieć!) o najpopularniejszej grze pamięciowej na świecie, czyli memory. Zadaniem gracza jest odkrywania dwóch kart i zapamiętywanie ich położenia w taki sposób, aby odnaleźć jak najwięcej par.

Ćwiczenia na pamięć i koncentrację to również bardzo złożone procesy. Jednym z przykładów jest tzw. gimnastyka mózgu, czyli neurobic, który prowadzony jest przez odpowiednio przeszkolonych trenerów. Alternatywą, którą możesz samodzielnie wykonywać w domu, są natomiast wizualizacje.

Wycisz się, spowolnij oddech i postaraj się skoncentrować na wybranym obiekcie, jednocześnie odrzucając wszelkie inne myśli. To zadanie jest trudniejsze niż myślisz i przy tym znakomicie wpływa na twoje skupienie. Nie czekaj dłużej i już dziś zacznij trenować swój mózg!