W jaki sposób znaleźć idealne miejsce na poziom Stop-Loss?

0
166
odsłon

Proces otwarcia transakcji na rynku walutowym powinno się wykonywać w zgodzie ze swoja opracowaną strategią inwestycyjną. Strategia ta powinna w bardzo ścisły sposób zdefiniować warunki, które muszą być spełnione w celu otwarcia transakcji. Elementy strategii wejścia w transakcję już na samym wstępie powinny też przewidzieć moment wyjścia z transakcji zarówno w przypadku ruchu ceny zgodnie z naszymi przewidywaniami jak i w sytuacji pomyłki.

Ten poziom, który ustalamy już przy otwarciu transakcji, nazywamy Stop Lossem (SL). Świetny rachunek tradingowy, w którym istnieje możliwość zaawansowanych analiz pod kątem ustawiania poziomu SL znajdziesz tutaj W jakim miejscu wykresu ustawić zlecenie Stop Loss tak, by zminimalizować ryzyko nadmiernej straty a z drugiej strony nie ucinać transakcji perspektywicznych, wobec których ruch w drugą stronę stanowił jedynie krótki impuls? Poniżej zaprezentowane są skuteczne narzędzia, które pozwolą nam na odpowiednie ustawienie zlecenia Stop Loss. 

Poziom wsparcia lub oporu 

     Jednym z łatwiejszych, ale również najbardziej oczywistych sposobów na ustalanie linii zatrzymania stratnej pozycji jest ustalenie jej na poziomie oporu, lub wsparcia, w zależności od kierunku naszej transakcji. Jak wiadomo, są to poziomy, które ze względu na swoją wagę często zatrzymują kierunek ceny. W przypadku psychologicznych poziomów wsparcia i oporu cena może tańczyć na tym samym poziomie przez wiele godzin, dlatego ustawiając w taki sposób swój Stop Loss, warto pamiętać o tym, by linię ustalić delikatnie nad poziomem oporu bądź pod poziomem wsparcia. Często cena wybija poziom, jednak po chwili cofa się. Stawiając linię SL pod czy nad linią wsparcia lub oporu unikniemy przypadkowego wyjścia z transakcji, która okazuje się perspektywiczna po krótkim czasie.

SL na podstawie poziomów Fibonacciego

     Ze względu na swój subiektywizm i dynamiczne zmiany, linie oporu i wsparcia nie zawsze odwzorowują faktyczne miejsce, w którym SL powinien być ustawiony. Tym bardziej, jeśli nasza strategia obejmuje zagadnienie zarządzania depozytem, musimy mieć w pamięci zachowanie prawidłowej relacji ryzyka do zysku. W tym pomóc nam mogą bardziej obiektywne poziomy Fibonacciego, które samoczynnie ustalają najpopularniejsze zniesienia na poziomie 38.2, 50 lub najpopularniejsze 61.8%. Strategia stawiania lini SL na poziomie Fibonacciego jest doskonała strategią w przypadku próby gry z trendem. Dzięki takiemu podejściu będziemy mieć pewność, że w przypadku zmiany trendu nasza pozycja zostanie przedwcześnie zamknięta pod wpływem zbyt dużego impulsu ruchu w przeciwną stronę. 

Wykorzystanie oscylatorów takich jak Wstęgi Bollingera 

     Jeżeli oba powyższe sposoby nie odpowiadają nam, zawsze możemy szacować odpowiednie miejsce Stop Lossa na podstawie ogólnodostępnych oscylatorów i wskaźników. Świetnym sposobem jest użycie wstęg Bollingera, które złożone są z 3 linii. Właśnie środkowa linia będąca średnią ruchomą  i obszar pod i nad stanowi idealne miejsce na ustawienie zlecenia SL. W tym przypadku jednak niezbędne jest aktywne śledzenie pozycji, gdyż wraz  z rozwinięciem sytuacji na rynku nasza linia będzie zmieniała położenie, a my powinniśmy wraz z nią modyfikować położenie SL. Więcej o samym zleceniu Stop-Loss możemy przeczytać tutaj.