Skóra głowy – jak o nią prawidłowo zadbać?

Skóra głowy – jak o nią prawidłowo zadbać?

Zdrowa skóra głowy to piękne włosy – to nie ulega wątpliwości. Jednak cześciej skupiamy uwagę na włosach – myjemy je dokładnie, nakładamy najlepsze odżywki, maski, dopieszczamy olejowaniem i innymi pielęgnacyjnymi zabiegami. Tymczasem skóra głowy – pominięta albo potraktowana po macoszemu – może manifestować swoją obecność w negatywny sposób. Zaczyna się przetłuszczać, pojawia się łupież, a włosy stają sie słabe i wypadają. Jak zadbać o dobrą kondycję skóry głowy?

Skóra głowy – najczęstsze problemy i ich przyczyny

Zaburzona równowaga skóry głowy (skalpu) może przejawiać się zarówno na niej samej lub w kondycji włosów. Jakie są najczęściej spotykane problemy ze skórą głowy?

  • Szybkie przetłuszczanie skalpu – skóra wydziela za dużo łoju, włosy u nasady szybko tracą swoją świeżość, stają się oklapnięte, zbijają się w tzw. strąki. Mogą wymagać mycia nawet dwa razy dziennie. Nadmierne przetłuszczanie często wynika z zaburzeń hormonalnych, może być również spowodowane chorobami, np. łojotokowym zapaleniem skóry.
  • Nadmierne wypadanie włosów – stają się przy tym cienkie i słabe, skóra głowy zaczyna być coraz bardziej widoczna. Przyczyną wzmożonego wypadania (lub wręcz łysienia) są często nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej, choroby (np. problemy z tarczycą), stres czy nieprawidłowa pielęgnacja. Wypadanie włosów może mieć także podłoże genetyczne.
  • Łupież – nagromadzony na powierzchni skalpu martwy naskórek jest wyraźnie widoczny u nasady włosów, czasem opada na ubrania. Jako przyczyny łupieżu wymienia się najczęściej zaburzenie w funkcjonowaniu mikrobiomu skóry (może dojść wtedy do zakażenia grzybami drożdżopodobnymi), zaburzenia hormonalne, zaburzenia w procesie złuszczania naskórka, a także w pracy gruczołów łojowych (łupież suchy lub tłusty) czy niewłaściwa dieta.
  • Podrażnienie, swędzenie – takie przykre dolegliwości często występują w parze z łupieżem czy łojotokowym zapaleniem skóry. Może to być również efekt niewłaściwej, zbyt agresywnej pielęgnacji.

Jak poprawić kondycję skóry głowy?

W przypadku, gdy podejrzewamy chorobę skóry lub wyżej wymienione problemy utrzymują się przez długi czas i trudno jest je zwalczyć za pomocą kosmetyków, najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do lekarza dermatologa lub specjalisty zajmującego się skórą głowy i włosami, czyli trychologa. Wykonanie podstawowych badań może być niezbędne, sama pielęgnacja domowa może nie wystarczyć, aby wyeliminować czynnik chorobowy.

Jest jednak kilka zasad pielęgnacyjnych, których przestrzeganie pomoże nam w utrzymaniu zdrowej skóry głowy, a co za tym idzie pięknych i mocnych włosów.

  • Oczyszczanie skóry głowy – często spotykamy się z określeniem szampon do włosów, jednak produkty te przeznaczone są bardziej dla skóry głowy. Warto sprawdzić jakimi szamponami myjemy skalp, może się okazać że składniki w nim zawarte są za mocne i mogą powodować nadmierne przetłuszczanie się, suchość czy podrażnienia. Najlepiej będzie zainwestować w dwa szampony – jeden delikatny, który nadaje się do codziennego mycia, z łagodnymi detergentami. Takim szamponem może być np. Szampon w Piance od Anwenktóry występuje w dwóch wersjach: do normalnej i przetłuszczającej się skóry głowy oraz do suchej i wrażliwej. Forma pianki sprawia, że nie musimy pocierać długo skalpu, a skład tych szamponów bardzo delikatny. Drugi szampon powinien być bardziej oczyszczający, może zawierać mocniejsze środki powierzchniowo czynne typu SLS/SLES – należy go jednak stosować nie częściej niż raz w tygodniu. Dzięki takiemu zabiegowi pozbywamy się nadmiaru składników z masek i odżywek, a także produktów do stylizacji, które osiadają na włosach. Same włosy najlepiej myć pianą, która wytworzyła się podczas pocierania skóry głowy – nie ma potrzeby nakładania nowej porcji szampony na długość włosa. Rewelacyjnym oczyszczającym szamponem jest Enzymatyczny Szampon Kawowy Wake It Up od Anwen – świetnie oczyszcza skórę głowy z nadmiaru sebum i nagromadzonego martwego naskórka dzięki mocznikowi, kofeina doskonale poprawia ukrwienie skalpu, co wzmacnia cebulki włosów, a lukrecja intensywnie nawilża i zmniejsza uczucie swędzenia.
  • Peeling skóry głowy – jest tak samo ważny, jak peeling skóry twarzy czy ciała. Dzięki niemu pozbywamy się martwego naskórka oraz nadmiaru łoju, które osiadają na powierzchni skalpu ograniczając tym samym wchłanianie dobroczynnych składników z kosmetyków (np. z wcierek). Dzięki peelingowi skóra staje się też lepiej ukrwiona (lepsze odżywienie cebulek włosowych).
  • Stosowanie wcierek – obecna na rynku bogata oferta produktów do skóry głowy odpowie na oczekiwania najbardziej wymagających. Wcierka to produkt do stosowania tylko na skalp, zazwyczaj zawiera składniki wzmacniające cebulki włosowe, odżywiające i nawilżające skórę głowy, bądź antybakteryjne i przeciwzapalne. Wcierki mogą mieć postać wodną lub olejową. Serum do Pielęgnacji Skóry Głowy Darling Clementine od Anwen to wcierka, która pozwoli utrzymać równowagę skalpu, koi podrażnienia, łagodzi swędzenie, nawilża i redukuje nadmierną aktywność gruczołów łojowych. Inną, równie skuteczną wcierką będzie Olej do Włosów Przetłuszczających się Konopia Kokos – sprawdzi się świetnie także przy osłabionych i wypadających włosach. Dobroczynne działanie olejów roślinnych na skórze głowy da rezultat w postaci miękkich, odżywionych i mocnych włosów.

Szeroki wybór kosmetyków do pielęgnacji skóry głowy oraz włosów z bezpiecznymi składami i najlepszymi składnikami aktywnymi znaleźć można w sklepie Planteco.

Materiał zewnętrzny. Zanim skorzystasz z produktu lub usługi, ważne jest skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą.

Styl Życia Zdrowie