Kompresory śrubowe – co należy o nich wiedzieć?

Kompresory śrubowe – co należy o nich wiedzieć?

Kompresory stosowane są w dziś w wielu branżach i gałęziach produkcji. Używa się ich przede wszystkim do zasilania maszyn i napędzie pneumatycznym. Wyróżnia się kilka typów kompresorów, a najważniejsze z nich to klasyczne sprężarki tłokowe i nowoczesne konstrukcje śrubowe. Te drugie często wybierane są ze względu na niewątpliwe zalety takiego rozwiązania. Co warto o nich wiedzieć?

Jak zbudowany jest kompresor śrubowy?

Kompresor to urządzenie, którego głównym zadaniem jest sprężanie powietrza, które następnie wykorzystywane jest do napędzania urządzeń. Sprężone powietrze musi być możliwie czyste i pozbawione nadmiernej ilości wilgoci, a sama sprężarka powinien pracować możliwie cicho i wykorzystywać niewiele energii. Takie są założenia – w praktyce buduje się dzisiaj coraz nowsze konstrukcje, które zbliżają dostępne na rynku sprężarki do ideału. Jednym z nich jest sprężarka śrubowa. Zasada jej działania jest dość prosta, aczkolwiek całkowicie odmienna, od klasycznych kompresorów tłokowych. Wewnątrz znajdują się dwie, obracające się w przeciwnych kierunkach śruby, pomiędzy którymi następuje sprzężenie powietrza. Urządzenie może być wyposażony w dodatkowe elementy jak filtry i osuszacze, a także zbiorniki na sprężone powietrze.

Najważniejsze zalety kompresorów tego typu

Kompresor śrubowy charakteryzuje się szeregiem zalet, które odróżniają go od alternatywnych rozwiązań:

  1. Charakteryzuje się cichą pracą i stosunkowo niewielkim natężeniem wibracji. Zasadniczo przemysłowe kompresory są urządzeniami bardzo głośnymi. Dlatego upowszechnienie się sprężarek śrubowych umożliwiło w wielu zakładach uzyskanie znacznie bardziej komfortowych warunków pracy.
  2. Zużycie oleju jest mniejsze niż w przypadku urządzeń tłokowych. Większość urządzeń dla zachowania szczelności wymaga obecności specjalnego oleju smarującego, który jednak w sprężony, powietrzy nie powinien znaleźć się w zbyt dużej ilości. W tym celu używa się specjalnych filtrów.
  3. Pobór energii w sprężarkach tego typu jest również mniejszy, niż w innych rozwiązaniach, dlatego sprężarki śrubowe są rozwiązaniami tańszymi w eksploatacji.
  4. Stosunkowo prosta konstrukcja cechuje się mniejszą awaryjnością.

Gdzie stosuje się takie urządzenia?

Sprężarka śrubowa znajduje zastosowanie przede wszystkim w lekkim przemyśle, do zasilania maszyn o napędzie pneumatycznym. Takie rozwiązanie ma spore zalety. Przede wszystkim przesył energii (sprężonego powietrza) przez instalację w zakładzie odbywa się praktycznie bezstratnie. Poza tym sprężone powietrzne stosowane jest do napędzania urządzeń precyzyjnych, w przypadku których napęd elektryczny nie daje takich samych możliwości.

Różne typy kompresorów śrubowych do różnych zastosowań?

W handlu dostępne są różne typy kompresorów śrubowych. Różnią się one przede wszystkim jakością kompresowanego powietrza. W przypadku najprostszych modeli skompresowane powietrze ma podwyższoną temperaturę i dość wysoki poziom wilgotności. Obecne są w nim też kropelki oleju, które dostają się ze sprężarki. Jeżeli potrzebne jest powietrze czystsze (na przykład ze względu na możliwość uszkodzenia wrażliwych urządzeń, które są przez nie napędzane), konieczne jest użycie sprężarki wyposażonej w specjalne filtry i osuszacze chłodnicze. Oprócz tego istnieją też konstrukcje bezolejowe, w których elementy wewnętrzne wykonane są z zaawansowanych technologicznie tworzyw sztucznych o wyjątkowo niskim współczynniku tarcia, a które nie potrzebują smarowania.

Podsumowując, na rynku znajdziemy sporo modeli kompresorów śrubowych, które dostosujemy do swoich oczekiwań i danych zastosowań. Nowoczesne kompresory przydadzą się w domach i w firmach różnego rodzaju. 

Styl Życia Technologia