Alimenty na dziecko – dlaczego należy o nie walczyć?

Alimenty na dziecko – dlaczego należy o nie walczyć?

Liczba rodziców samodzielnie wychowujących dzieci niestety ciągle rośnie i niestety często zdarza się, że drugi z rodziców uchyla się od obowiązku utrzymywania swojego dziecka. Jeśli to ty wychowujesz samotnie dziecko, nigdy nie rezygnuj z walki o alimenty! One się twojemu dziecku należą, i to w jego imieniu należy walczyć o nie! Dowiedz się, jak to zrobić!

W naszym kraju prawnie ustalony jest obowiązek alimentacyjny, który oznacza, że zarówno matka, jak i ojciec solidarnie muszą zapewnić dzieciom środki na ich utrzymanie. Dzieci muszą mieć fundusze na jedzenie, ubrania, leczenie, trzeba im stworzyć odpowiednie warunki mieszkaniowe. Warto pamiętać, że małoletni mają prawo do odpowiedniej opieki, edukacji i rozwijania własnych zainteresowań. Jeśli więc jeden z rodziców nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, drugi rodzic ma prawo i wręcz powinien wystąpić z pozwem do sądu o zasądzenie alimentów. Posiadając prawomocne postanowienie sądu w tej sprawie, w sytuacji gdy zobowiązany w ten sposób rodzic nadal nie przekazuje należnych dziecku kwot, warto pamiętać, że każda kancelaria komornika może wszcząć postępowanie egzekucyjne w takiej sprawie.

Alimenty dla dzieci – jak je uzyskać?

Pierwszym krokiem na drodze odzyskania należnych dziecku alimentów jest złożenie pozwu w tej sprawie w Sądzie Rodzinnym, który jest właściwy dla zamieszkania dziecka lub rodzica uchylającego się od obowiązku alimentacyjnego. Wzory pozwów można nawet znaleźć w internecie. Do pozwu należy dołączyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, skrócony odpis aktu małżeństwa lub dokument stwierdzający rozwód rodziców, odpis wyroku o ustalenie ojcostwa (jeśli taki proces miał miejsce), zaświadczenie o dochodach, zestawienie uzasadnionych wydatków ponoszonych na utrzymanie dziecka oraz ewentualnie wniosek o zabezpieczenie alimentów na czas, w którym będzie toczyć się postępowanie.

Warto też wiedzieć, że ojciec dziecka ma także obowiązek partycypowania w wydatkach ponoszonych przez matkę jeszcze w ciąży, w wydatkach związanych z porodem i utrzymaniem matki przez trzy miesiące po porodzie. Na tej podstawie wniosek o alimenty można złożyć jeszcze w ciąży.

Od czego zależy wysokość alimentów?

O wysokości świadczenia decydują z jednej strony usprawiedliwione potrzeby dziecka, a z drugiej możliwości majątkowe i zarobkowe rodziców. I o ile te drugie najczęściej są łatwe do ustalenia, o tyle „uzasadnione potrzeby” bywają źródłem wielkich sporów, bo określenie to dla każdego z rodziców zwykle oznacza co innego. Niektórzy rodzice nie rozumieją, że oprócz podstawowych potrzeb dziecka, takich jak: jedzenie, mieszkanie czy ubranie, dzieci mają też prawo do wyjazdów wakacyjnych, do rozwijania własnych zdolności i hobby czy też do sezonowych ubrań.

Trzeba też pamiętać i zrozumieć, że rodzić opiekujący się dzieckiem domaga się zwykle większych alimentów niż połowa kwoty wynikająca z przedstawionego zestawienia. To on bowiem i tak ponosi większe koszty, których nie da się oszacować na papierze. To on poświęca więcej czasu na opiekę i wychowanie dziecka i wreszcie to on ma znacznie większe obowiązki na co dzień.

Jak wyegzekwować zasądzone alimenty?

Posiadając prawomocne orzeczenie sądu, opatrzone klauzulą wykonalności, jeśli zobowiązany rodzic uchyla się od realizacji tego orzeczenia, sprawę można oddać do komornika. Każda kancelaria komornika uruchomi postępowanie egzekucyjne i wykorzysta wszelkie swoje możliwości, by odzyskać pieniądze dziecka. Jeśli jednak postępowanie komornicze nie przyniesie efektów, co niestety także się zdarza, można wystąpić o świadczenie do Funduszu Alimentacyjnego.

Styl Życia Biznes