Kompleksowa obsługa procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego

Kompleksowa obsługa procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego

Procesy o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego bywają skomplikowane, dlatego strony biorące udział w takich sprawach potrzebują wsparcia ze strony profesjonalisty. Taką osobą bez wątpienia jest adwokat kościelny oraz zatrudniająca go kancelaria prawa kanonicznego.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego – co to?

Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego, nazywane również rozwodem kościelnym, to proces, który ma na celu udowodnić, że strony, które pozostają ze sobą w związku małżeńskim, tak naprawdę nigdy tego małżeństwa nie zawarły, gdyż w momencie ceremonii występowały przesłanki, które uniemożliwiały zawarcie sakramentu. Przesłanki te są opisane w Kodeksie Prawa Kanonicznego i są to np. wiek małżonków, impotencja, wady zgody małżeńskiej.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego to proces wieloetapowy. W pierwszej kolejności, aby zainicjować start sprawy, szuka się przesłanek, upoważniających sąd kościelny do stwierdzenia nieważności małżeństwa. Jeśli takie przesłanki faktycznie występują, wtedy przygotowywany jest wniosek o rozwód kościelny, czyli skarga powodowa, którą następnie składa się do właściwego sądu kościelnego. Do wniosku dołącza się załączniki – m.in. zgromadzony materiał dowodowy. Organ sądowy po rozpatrzeniu sprawy może przyjąć lub odrzucić skargę. Uznanie zasadności złożonego wniosku rozpoczyna właściwy proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego.

Następnie ma miejsce etap zbierania dowodów przez sąd, w którym strony i świadkowie wzywani są do sądu kościelnego celem złożenia oświadczeń i zeznań. Swoją opinię wyraża również biegły kościelny. Po zamknięciu postępowania dowodowego następuje dyskusja w sprawie, w którą włącza się Obrońca Węzła Małżeńskiego przedstawiając uwagi przedwyrokowe w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego. Strony mają później możliwość sporządzenia odpowiedzi na te uwagi przedwyrokowe. Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego kończy faza wyrokowania, a wyrokowanie kończy się wydaniem wyroku. Jeżeli nie udowodniono nieważności małżeństwa, stronie przysługuje prawo do apelacji, czyli odwołania się od wyroku sądu kościelnego.

Kim jest adwokat kościelny?

Adwokat kościelny to osoba, która skończyła studia z zakresu prawa kanonicznego oraz spełnia wszystkie wymagania umożliwiające jej branie udziału w procesach kościelnych. Adwokat kościelny jest na rozwodach kościelnych odpowiednikiem adwokata cywilnego na rozwodach cywilnych. Warto podkreślić, że dobry adwokat kościelny to połowa sukcesu procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego. Dlaczego?

Otóż, adwokat kościelny odgrywa bardzo ważną rolę praktycznie na każdym etapie procesu. Na początku, jest on w stanie obiektywnie ocenić zasadność składania pisma, którym jest skarga o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego. Później pomaga on przygotować skargę powodową, aby pismo to było prawidłowo sformułowane. Adwokat kościelny wspiera klienta również w zbieraniu dowodów i obronę ich przed Obrońcą Węzła Małżeńskiego. Adwokat kościelny pomaga również w złożeniu apelacji od niesatysfakcjonującego dla klienta wyroku.

Pomoc prawnika kanonisty jest nieoceniona, ponieważ dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, dokładnie wie on jak merytorycznie i rozsądnie postępować podczas procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego, tak, aby sprawa zakończyła się pozytywnie dla klienta.

Polecana kancelaria prawa kanonicznego

Polecana kancelaria prawa kanonicznego, która zajmuje się kompleksową obsługą procesów o rozwód kościelny to kancelaria kanoniczna Magdaleny Wojdała. Jest ona prowadzona przez bardzo doświadczonego prawnika kanonistę – panią Magdalenę Wojdałę, która ma na swoim koncie setki wygranych spraw i zadowolonych klientów. Ta kancelaria prawa kanonicznego zajmuje się sprawami z zakresu prawa kościelnego, kanonicznego i wyznaniowego, jednak najbardziej specjalizuje się w procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego.

W prawie kanonicznym określono, że maksymalny czas trwania rozwodu kościelnego ma wynosić 12 miesięcy dla spraw rozstrzyganych w l instancji i 6 miesięcy d la II instancji. Na szczęście, papież Franciszek wprowadził skrócony proces kanoniczny, który w założeniu trwa tylko 45-dni. Kancelaria prawa kanonicznego prowadzona przez Panią Wojdałę podejmuje się również takich spraw.

Z adwokat kościelnym Magdaleną Wojdała można skontaktować się między innymi:

Styl Życia Facet & Kobieta