Na co zwrócić uwagę wybierając fotel biurowy dla dziecka?

0
625
odsłon

Postawa dziecka w wieku przedszkolnym i szkolnym ulega ciągłemu procesowi kształtowania. Sposób, w jaki się porusza, a nawet siedzi ma zatem ogromny wpływ na prawidłowe ukształtowanie jego kręgosłupa, a co za tym idzie zarówno jego wygląd, jak i stan zdrowia. Nieprawidłowo dobrany fotel biurowy może z łatwością przyczynić się do odczuwania dyskomfortu, sztywności stawów czy bólu głowy, a w długoterminowej perspektywie również do trwałych wad postawy i urazów. Aby temu zapobiec, fotel do biurka dla dziecka należy wybierać przede wszystkim w oparciu o jego ergonomiczność, nie zaś design czy kolorystykę.

Najważniejsze cechy fotela biurowego dla dziecka

Dziecku, które czyta, odrabia lekcje lub uczy się przy biurku należy zapewnić warunki, które zagwarantują jego ciału możliwość przyjęcia komfortowej postawy ciała nawet podczas długotrwałego siedzenia. Dobry fotel biurowy dla maluchów w wieku szkolnym i przedszkolnym powinien być dostosowany przede wszystkim do wzrostu i postury. Oznacza to, że nie może to być taki sam mebel, z jakiego korzysta osoba dorosła. Co więcej, warto wybierać przede wszystkim fotele obrotowe, gdyż tylko one są w stanie „rosnąć wraz z dzieckiem”, czyli stale dostosowywać się do niego pod względem:

– wysokości siedziska,

– głębokości siedziska, czyli odległości siedziska od oparcia,

– wysokości podłokietników.

Przydatną funkcją dobrego fotela biurowego będzie także możliwość regulacji kąta nachylenia oparcia – o 5 stopni do przodu oraz o 30 do tyłu.

Po czym poznać dobry fotel biurowy dla dziecka?

Dobry fotel do biurka dla dziecka będzie wyposażony w ergonomicznie ukształtowane oparcie oraz obrotowe kółka, najlepiej z funkcją blokady. Wyprofilowane oparcie stanowi gwarancję prawidłowego podparcia najważniejszego odcinka kręgosłupa – odcinka lędźwiowego, zaś możliwość zablokowania kółek zwiększa stabilność fotela oraz bezpieczeństwo jego użytkowania. Jeżeli dziecko poza nauką, wykorzystuje biurko również do korzystania z komputera, najlepiej wybrać dla niego fotel z podłokietnikami, które wesprą przedramiona i podeprą plecy, ułatwiając utrzymanie ich w należytej pozycji. 

Design również ma znaczenie

Ponieważ dzieciom często trudno przyzwyczaić się do nowości, warto zachęcić je do korzystania z dostosowanego do ich potrzeb fotela, wybierając model, który przypadnie im do gustu pod względem wizualnym. Przedszkolak z pewnością ucieszy się z mebla w wielokolorowe wzory lub nadruki. Z kolei młodzież będzie poszukiwała czegoś bardziej stonowanego i uniwersalnego, bądź wręcz przeciwnie – niebanalnego. Doskonały wybór dobrej jakości fotelów biurowych dla dzieci o nietuzinkowym designie znajdziemy na przykład w ofercie firmy FoteleWarszawa.pl. Przy zakupie idealnego mebla do biurka, warto zwrócić uwagę także na jego tapicerkę – doskonale jeśli będzie ona wytrzymała i łatwa w utrzymaniu w czystości. 

Dobrze dobrany fotel do biurka to gwarancja, że korzystające z niego dziecko nie będzie narażone na dyskomfort, złe samopoczucie lub wady postawy. Mebel ten należy kupować zatem przede wszystkim z myślą o ergonomii użytkowania, a dopiero ostateczną decyzję podjąć w oparciu o jego wygląd.