Bezpieczny i funkcjonalny ogród. Aranżujemy przestrzeń przyjazną dla najmłodszych

0
508
odsłon

Przydomowe ogrody ożywają wraz z nastaniem cieplejszych dni. Budząca się w nich przyroda zachęca do spędzania czasu na zewnątrz. Stają się więc miejscem spotkań znajomych oraz rodziny, w tym jej najmłodszych członków. Aranżacja przestrzeni, która ma służyć tej ostatniej grupie, wymaga szczególnej uwagi. Co powinno się znaleźć w ogrodzie dla dzieci, a z czego lepiej zrezygnować?

Przydomowe ogrody rzadko służą osobom z jednej grupy wiekowej. Najczęściej łączą pokolenia i powinny być funkcjonalne zarówno dla użytkowników starszych, jak i najmłodszych. O ile jednak seniorzy zazwyczaj jasno wyrażają swoje oczekiwania, o tyle o wygodę i bezpieczeństwo najmłodszych musimy zatroszczyć się my.

Miejsce do zabaw

Czego nie może zabraknąć w ogrodzie, w którym przebywają dzieci? – Taką rzeczą z pewnością jest przestrzeń do zabawy. Można ją aranżować na wiele różnych sposobów. Będzie to piaskownica, plac zabaw albo ogrodowy domek dla dzieci. Szeroki wybór tych ostatnich można znaleźć na stronie Bazkar.pl. Niektórzy inwestorzy wybierają stoliki i krzesełka dla najmłodszych, które można ustawić na tarasie obok ogrodowych mebli wypoczynkowych dla dorosłych. Dobrym pomysłem jest też zainwestowanie w skrzynię, z której schowane pod ręką dziecięce zabawki będzie można wyciągnąć, by zając dziecko zabawą.

Meble wypoczynkowe do ogrodu

Elementem, o którym nie można zapominać, są wygodne meble wypoczynkowe. Warto wybrać takie, które posłużą całej rodzinie, w tym najmłodszym jej członkom. W ich skład mogą wchodzić kanapy, fotele, narożniki, pufy, kawowe stoliki albo duże stoły, przy których wygodnie zjemy posiłek. Można zdecydować się na meble modułowe, które inwestor będzie przekształcał w większy zestaw wypoczynkowy lub mniejszy – w zależności od aktualnych potrzeb. Meble ogrodowe warto ustawić w takim miejscu, z którego będzie można obserwować bawiące się w ogrodzie dzieci.

Ogrodowa roślinność

Dzieci lubią doświadczać nowych rzeczy. Naturalnym sposobem uczenia się jest dla nich dotykanie i branie do buzi tego, co znajduje w najbliższym otoczeniu. Nie zawsze jednak pozostaje to bez wpływu na ich zdrowie. Dlatego niezwykle istotne jest unikanie sadzenia w ogrodzie takich roślin, które dla dzieci mogą być potencjalnie niebezpieczne. Przykładem jest tutaj trujący cis. Entuzjaści tego gatunku nie muszą jednak rezygnować z niego całkiem. Wystarczy, że wybiorą do obsadzenia cisem miejsca niedostępne dla dzieci.

Bezpieczeństwo w ogrodzie

Dbałość o zdrowie najmłodszych nie powinna ograniczać się do wyboru odpowiednich gatunków roślin. Niezwykle istotne jest też właściwe zabezpieczanie narzędzi, maszyn i preparatów stosowanych w ogrodnictwie przed dostępem dla dzieci. Wiele z nich może stanowić dla najmłodszych poważne zagrożenie. Dlatego nigdy nie pozostawiajmy ich bez nadzoru w miejscu, gdzie dzieci mogą przebywać. Warto zadbać o to, by w ogrodzie znalazło się miejsce, gdzie takie przedmioty będą przechowywane. Doskonale sprawdzają się do tego celu domki i szafy narzędziowe albo gospodarcze budynki.

Funkcjonalny ogród musi uwzględniać oczekiwania wszystkich użytkowników. Powinien zostać zaaranżowany w taki sposób, by nie stwarzać dla nich zagrożeń. Niezwykle istotne jest tutaj bezpieczeństwo najmłodszych. To na naszych barkach spoczywa obowiązek takiej aranżacji przestrzeni, która  ograniczy ryzyko ewentualnych wypadków z udziałem dzieci do minimum.